How To Price Your Online Classes

If you are struggling to price your online classes, trust me, you are not alone! I, and many other online teachers have been in your shoes before. When I first started teaching online I fell prey to self-doubt and priced my classes wayyyy too low. When I finally realized how much work it took me to create each class, respond to parent requests and teach each lesson I quickly became discouraged and burnt out. Luckily, this does not have to be your story! Check out my YouTube video where I talk about the top 3 things to consider before pricing your classes or keep reading to see how you can price your classes at a rate that is fair to you and the people you serve!


When you feel your work is appreciated and you are being paid appropriately for the work you put into each class you are going to feel better about your lessons overall, feel less stressed, and have more energy and time to dedicate to your students! It is a win-win for everyone!


Consideration #1~ Does your company take a commission?

The first thing to keep in mind is only relevant if you are working for a company that charges you a fee to post classes or takes a commission from your earnings. If you work independently then you can scroll ahead to consideration #2.

If you work as an independent contractor and teach on Outschool, Preply, or Italki, chances are they take a commission from your earnings to keep their platform running. If this is the case you want to keep in mind that you will not see the full amount that your student pays. For example, I teach on Outschool and set my own rates. The platform takes 30% of my earnings. So, if each student pays $10 to attend my class my take-home after Outschool’s commission is $7 per student. If my goal is to earn $10 per student, per class, then I need to charge closer to $13 or $14. Be sure to do the math before you set your rates so you know exactly what your take-home rate will be and can price accordingly.

Consideration #2~ Know your business expenses.


Before you set your rate, consider any expenses or things you may need to pay for in order to conduct your classes. These expenses could be subscriptions to online tools you use to create or facilitate your classes (Zoom, Canva, Nearpod, Wordwall) etc.), physical supplies you may purchase for yourself or students, or costs associated with promoting your classes. Make sure that your earnings will cover these additional expenses. If you are spending money on tools and supplies that elevate the quality of the lessons you give then you can justify charging more to cover these costs.



Consideration #3~ How many hours are you actually working?


The final and MOST important thing to consider is the number of hours you put into not only giving your classes but also preparing for them. This could be the number of hours it takes to create your class, respond to student messages, or grade student work. While you may only teach students in the classroom for 30 minutes or an hour, I know you are probably spending at least that same amount of time or more outside of class. Your students should not only pay you for the time you are physically with them, but, also the time you spend grading, planning, and prepping for the lesson.


Here's an example to illustrate what I mean...I typically meet with students twice a week for 30 minutes. However, I also spend at least an hour creating lesson plans each week and then another 30 minutes messaging families, preparing for my classes, and creating practice activities for students to do after class. So, while the student is only in class with me for an hour each week I want the price of my class to reflect the fact that I am putting in an additional 1-2 hours of work on top of class time. Once you have an understanding of the amount of time it takes you to create each class and make sure it is up to par with your standards, you will have a clearer understanding of how much you should charge for your lessons.

Final Thoughts...


Before I close out this post I want to leave you with a few words of encouragement because I know it can feel scary to ask for what you think your classes are worth. The last thing I want you to do is to undervalue your classes because I know how much time, effort, and love teachers put into their lessons. While many people quote the phrase that teachers don't work for a paycheck but rather for the love of their students...I want you to consider something. I do believe teachers absolutely choose this profession because they love working with their students, but let's not forget that teachers are humans with bills and things they need to pay for. When you are paid fairly for your work it means that you can work a reasonable number of hours, you won't need to take on multiple jobs or side hustles to pay the bills, and instead, you can use those additional hours to focus on yourself, create new classes, or support the students you teach. You won't have to worry about finances and as a result, will be less stressed. And guess what, if you are less stressed and have more energy because you can earn a living while working reasonable hours, you will be able to show up better for not only yourself but also your students!


Know that I support you and the prices you are going to set for your future classes!





4 views0 comments